Nemrut Dağı bayramda 8 bin kişiyi ağırladı

İHA

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı başta olmak üzere Perre Antik Kenti, Eski Kahta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş Tümülüsü gibi birçok eseri barındıran Adıyaman’da Kurban Bayramı’nda turist akını yaşandı.

Bayramın ilk gününden itibaren Nemrut’un zirvesine 8 bin kişi tırmandı.

Yerli ve yabancı turistler 2 bin 206 metre yükseklikte devası heykellerin gölgesinde günbatımını izledi.

Kartpostallık görüntülerin kaydedildiği Nemrut Dağı zirvesinde turistler, günbatımını cep telefonlarıyla kaydederek, ölümsüzleştirdi.

“Turist sayısının artarak devam etmesini bekliyoruz”

Bayram tatilinde turist yoğunluğunun yaşandığını söyleyen Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse, “9 günlük bayram tatili münasebetiyle Kommagene destinasyonunun tamamında Bayram yoğunluğu yaşanıyor. Şu an üzerinde bulunduğumuz Nemrut Dağı Tümülüsü’nde de bir bayram yoğunluğu çok net bir biçimde görülüyor. Bayramın ilk gününden bu güne kadar elimizde ki verilere göre yaklaşık 8 bin civarında yerli yabancı ziyaretçimizin Nemrut Dağı’ndaki kültürel miras alanımızı ziyaret ettiğini görüyoruz.

2023 Mayıs ve 2024 Mayıs aylarını karşılaştırdığımızda yaklaşık 4 kat oranında yerli yabancı ziyaretçi sayısında artış görmekteyiz bu da bizleri son derece mutlu ediyor. Bu yerli yabancı ziyaretçi sayısının artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

Adıyamanlı olup ilk defa Nemrut Dağına çıktığını söyleyen Halime Güngör Doğan ise, “Aslında 27 yıldan sonra gelmem beni biraz üzdü. Çok güzel bir güzelliğin dibinde olmama rağmen gelemediğime çok pişmanım. Keşke daha önce gelseydim” sözlerini kullandı.

“İlk defa geldik, çok büyüleyici”

Nemrut Dağının oldukça muhteşem olduğunu belirten Şeyma Yağmur Yatkın, “İstanbul’dan geliyoruz bizde. Tamamen Adıyaman, Antep falan böyle gezmek için tur için geldik. İlk defa geldik buraya ve çok büyüleyici gerçekten çok sevdim” şeklinde konuştu.

Nemrut Dağını görmek için Tayland’dan gelen Piyaporn Tansakul ise “Bu ikinci gelişim burayı çok sevdiğim için buraya tekrar arkadaşımla geldim internetten görmüştüm” cümlelerini kullandı.

Nemrut Dağının oldukça heyecan verici bir yer olduğunu vurgulayan Nurcihan Aksu, “İzmir’den geldik, harika bulduk ve günbatımı yapacağız. Heyecanlıyız, burası için arkadaşımla İzmir’den kaç kilometre yol geldik. Heykeller çok farklı birde bu kadar yüksekliğe bunların konulmuş olmasından dolayı hayretler içerisindeyim. Biz gelirken o kadar yorulduk, onlar o zaman nasıl yapmışlar? Bu heykeller buraya nasıl gelmiş şaşkınlık içerisindeyiz” diye konuştu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir