macOS Sequoia Duyuruldu, İşte Özellikleri

Apple tarafından WWDC 2024 geliştirici etkinliğinde macOS 15 güncellemesinin resmi adı olarak macOS Sequoia duyuruldu. Peki, macOS Sequoia özellikleri neler olacak?

Continuity

macOS Sequoia ile Continuity (Süreklilik) özelliği beklenen bir sonunda güncelleme alıyor. iPhone Yansıtma ile iPhone’unuzu Mac’inizden görüntüleyebilecek ve kontrol edebileceksiniz. iPhone’unuz Mac’inize yansıtılarak simgeler, Ana Ekran, uygulamalar vb. dahil her şey gösterilebilecek. Hatta herhangi bir uygulama doğrudan Mac’ten açılabilecek. Hatta öğeleri ve dosyaları Mac’ten iPhone’a sürükleyip bırakabileceksiniz.

Pencereler

Sequoia, pencereleri döşemek ve ekranı doldurmak için otomatik olarak boyutlandırabilecek. Böylece Magnet gibi popüler üçüncü taraf uygulamalar kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

Ekran Paylaşımı

Ekran paylaşımı için Sunucu Önizleme modu, FaceTime ve Zoom gibi uygulamalarla çalışabilecek ve yeni otomatik arka plan değiştirme özelliği ile kullanım kolaylığı sağlanacak.

Parolalar

Parolaları yönetmek için Anahtar Zinciri üzerine inşa edilen Parolalar uygulamasını kullanabileceksiniz. Uygulama; Wi-Fi şifrelerini, uygulama ve web sitesi şifrelerini, doğrulama kodlarını ve daha fazlasını kullanabilecek. Yine üçüncü taraf uygulamalar için kötü haber. Parolalar cihazlar arasında senkronize edilecek ve Parolalar uygulamasında parolaları doldurmak için otomatik doldurma kullanılabilecek. Windows için iCloud uygulamasına da destek sağlanacak.

Safari

Safari de yeniliklerden nasibini alıyor. Yeni Öne Çıkanlar özelliği, göz atarken bilgileri sizin için vurgulamak üzere makine öğrenimini kullanıyor ve bilgileri sayfalardan sizin için çekebiliyor. Mesela tüm sayfayı aramanıza gerek kalmadan otelin konumunu ve telefon numarasını bulmak artık mümkün. Okuyucu’da makalelerin özetleri de sağlanabilecek. Yeni video görüntüleyici, videoların bir tarayıcı penceresini doldurmasına olanak tanıyacak. Tüm kontroller sunulmaya devam edecek ve otomatik olarak tıkladığınızda resim içinde resim moduna geçiş yapılacak.

Oyun

Oyun tarafında da Apple önemli atılımlar yapmaya devam ediyor. Game Porting Toolkit 2, daha gelişmiş oyunların Mac’e taşınmasına olanak tanıyor. Araç kiti daha iyi Windows uyumluluğu ve yeni gölgelendirici hata ayıklama araçları içeriyor. Oyunların Mac’ten iPad’e ve iPhone’a daha kolay taşınmasını sağlanıyor. Hatta Ubisoft, Assassin’s Creed Shadows’un 15 Kasım tarihinde diğer platformlarla birlikte Mac’e ve iPad’e de geleceğini müjdeledi. Daha birçok oyun da Mac yolunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir